30 November 2010

CYKLOFOBIA WARSZAWSKA czyli rzecz o Cyklistach. CAFE OSIR, 30 listopada, godzina 19, wstęp wolny

Inspirowani albumem „Cykliści” serdecznie zapraszamy na spotkanie

CYKLOFOBIA WARSZAWSKA czyli rzecz o cyklistach

30 listopada 2010 godz. 19.00
OSIR CAFE, ul. Tamka 4o w Warszawie
Gośćmi wieczoru będą m.in. Joanna Łuba-Wróblewska (Ośrodek KARTA), Mirosław Sobek (Warszawskie Towarzystwo Cyklistów), Bartosz Stroiński (OSIR)

link do wydarzenia na Facebooku

W programie prezentacja albumu „Cykliści”, pokaz archiwalnych zdjęć i materiałów Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów


„Cykliści” – rewelacyjne archiwalne fotografie od 2 połowy XIX wieku po 1939 rok
Album, wydany przez Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią, prezentuje zdjęcia w większości pochodzące z kolekcji Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Książka podzielona jest na trzy rozdziały: „Pasjonaci”, „Profesjonaliści” i „Warszawskie Towarzystwo Cyklistów”. Przedstawiono mistrzów, m.in. Karolinę Kocięcką, Wacława Kłopotowskiego – torowego i motocyklowego mistrza Warszawy, Feliksa Rawskiego – Mistrza Jazdy Królestwa Polskiego, Mieczysława Barańskiego, Ludwika Turowskiego – olimpijczyka z Amsterdamu z 1928 roku i sympatyków sportu rowerowego: Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 1931-39 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, pokonując setki kilometrów na rowerze. Prezentujemy tor wyścigowy na Dynasach, scenki z wyścigów, wycieczek, dużą ilość rysunków z przedwojennych periodyków sportowych, które wzbogacają opowieść i dodają jej lekkości.
Książka zawiera liczne informacje o początkach sportów rowerowych, a także ilustrowane opowieści o niezwykle oryginalnych wynalazkach związanych z historią pojazdu na dwu kołach np. o rowerze-łyżwie, rowerowym wozie strażackim, trycyklu-drukarzu czy welocypedzie wodnym oraz o dziwnej dyscyplinie motorowo-rowerowej i cyklistycznych przygodach Marii Skłodowskiej.

Album „Cykliści” inauguruje serię „Historie obrazkowe”.
Oprawa miękka i twarda; format: 150 x 165 mm; 192 strony
Wydawcy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią
Partner: Warszawskie Towarzystwo Cyklistów
Patronat medialny: PAP SA, NEWSWEEK, FOTOGRAFIA, PLACDEFILAD.COM, 

FOTOPOLIS.PL, WIRTUALNA POLSKA.No comments:

Post a Comment